FARKLI TOMBALA OYUNLARI

TOP SAYISINA GÖRE

75 toplu tombala nasıl oynarım? Bu tomlama oyunu, özellikle İskandinav ülkeleri arasında yaygın ve çok sevilen bir oyundur ve Bingo olarak adlandırılır. Kartlardaki numaralar 1 ile 75 arasında değişir ve her rakam, B-I-N-G-O harflerinden birisine sahiptir. 1-15 arası B, 16-30 arası I, 31-45 arası N, 46-60 arası G ve 61-75 arası O harfleri altında yer alır.

90 toplu tombalanasıl oynarım? Bu tombala oyunu özellikle Türkiye’de çok yaygın olarak oynanır ve Yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezidir. 75 toplu tombala oyununda olduğu gibi rakamlar, bir harfle eşleşmez. Her tombala kartında 3 yatay sıra (çinko) ve her bir sırada ise beşer sayı bulunur. Toplamda 9 dikey sütun vardır ve her bir sütunda 1’den 90’a kadar giderek artan bir formatta numaralar bulunu1: İlk sütunda 1-10 arası, ikinci sütunda 11-20 arası, üçüncü sütunda 21-30 arası… gibi.

KART YAPISINA GÖRE

Klasik Tombala – Kartlar 25 numaradan oluşan tekli blok kartlar şeklindedir. Klasik tombala oyununda yalnızca 1 sıra üzerinden oynarsınız. Yani 1. çinkoyu ilk yapan oyuncu ödülü kazanır (jackpot hariç) ve yatay, dikey, ya da çapraz olarak oynayabilirsiniz.

Multi Tombala – Her birinde 25 numara bulunan 3 kutunun olduğu bir kart ile 1-5 sıra arsında oynanır. Jackpot haricindeki ödül, beş sıra için beşe bölünür. İlk çinkonun 3 blok içinden hangisinde olduğu ve dikey, yatay, ya da çapraz olmasının bi önemi yoktur. 2-5 sırasında çinko yapmak için, aynı blok içinde yatay bir sırayı tamamlamanız gerekmektedir.

Pattern Tombala – Pattern Tombala kartlarında 1 ile 75 arasında rakamlar bulunur. Kartlarda tek blok bulunur ve herbirinde farklı bir doku vardır.
Kartın üzerindeki dokuyu ilk tamamlayan ve tombala yapan oyuncu kazanır. Eğer belirtilen top çekilişi içinde dokuyu tamamlar ve tombala yaparsanız, jackpotu kazanırsınız.
Jackpot miktarını ve kaç top çekilişinde kazanabileceğinizi, oyun açıklaması içinde görebilirsiniz.

90 Toplu Tombala – 90 toplu tombala oyunu kartında 3 yatay sıra (çinko) ve her bir sırada ise beşer sayı bulunur. Toplamda 9 dikey sütun vardır ve her bir sütunda 1’den 90’a kadar giderek artan bir formatta numaralar bulunu1: İlk sütunda 1-10 arası, ikinci sütunda 11-20 arası, üçüncü sütunda 21-30 arası… gibi.

90 toplu tombalada ayrıca “90 strip” adında özel bir tombala kartı bulunur. 90 strip kartında 6 adet 90 toplu tombala kartının aynı kart üzerinde bulunur.

Tekli Tombala – Tekli Tombala oyununu, diğer tüm tombala oyuncularından ve kartlarından bağımsız olarak kendi başınıza oynarsınız. Oyuna ne zaman başlayacağınıza kendiniz karar verirsiniz ve kazanılacak ödül miktarı sabittir ve oynayacağınız miktara göre değişir.